Ortopedik ve Anatomik Taban Arasındaki Farklar

Ayakkabı seçilirken model ve renginden çok, rahatlığına, anatomik taban olmasına, esnekliğine ve sağlıklı malzemeden üretilmiş olmasına dikkat edilmelidir.

Yanlış seçilen ayakkabı, basma bozukluğuna, tırnak batmalarına, ayak mantarlarına, acılı nasırlara, ayak parmaklarında şekil bozukluklarına, çabuk yorulmaya, bilek burkulmalarına, ayak, bacak ve bel ağrılarına ve ayakta kalıcı deformasyonlarına neden olabilir.

Anatomik taban ile ortopedik taban birbiri ile çok karıştırılmaktadır.
Anatomik ayakkabıların, ortopedik ayakkabının tam tersi taban yapısının çok yumuşaktır. Yumuşak olan taban yapısı kişinin ayak şeklini alır ve basış noktalarını değiştirme özelliği yoktur. Ortopedik taban ya da ayakkabıda durum tam tersidir. Sadece hafif esnek olup ayak basış noktalarını değiştirme kasları çalıştırma özelliğine sahiptir.

Seçtiğiniz ayakkabının tabanı ayağınız ile birlikte hareket edip esnemeli. Ayakkabı alırken iki parmağınızla kolayca ikiye kıvrılabilen ayakkabıları tercih etmelisiniz. Tabanı sert ve ağır ayakkabılar ayakla birlikte esnemediği için yürümede zorluk çıkarabilir.

Ayakkabı nefes alan sağlıklı bir malzemeden yapılmış olmalıdır. Ayak içini zedelememesi açısından en sağlıklı olanı deriden yapılmış olandır. Polyester, suni malzemeden yapılmış olanlar ayağın hava almasını önler.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR